top of page

2024 Best of Fest nominees will be announced in January, stay tuned!
Check out our 2023 winners below!

The Crown Point International Film Festival (CPIFF) Best of Fest 2023 was a success! Thank you to all who came out to celebrate the talented filmmakers! 

We could not be prouder of all the projects chosen as official nominees and the artists who have poured their souls into them. 

sparkle.png

2023 Best of Fest WINNERS

​BEST NARRATIVE FEATURE
RUNNING THE BASES by Marty Roberts & Jimmy Womble (US)

BEST NARRATIVE SHORT
THE NIGHT BEFORE THE WEDDING by Archie (CHINA)

BEST DOCUMENTARY FEATURE
THE LONG HAUL by Scott Harves (US)

BEST ANIMATION
THE END by ALEXANDRIA SIAH (US)

BEST DRAMA FEATURE
DRIFTED by John Wesley Norton (US)

BEST DRAMA SHORT
STAIRS by Jeph Porter (US)

BEST COMEDY FEATURE
CHARLIE GORMAN’S WAKE by PAUL PENDER & KATIE SANTACROCE (US)

BEST COMEDY SHORT
COMPASSIONATE CAREN IN THE BIG, BAD WORLD by DEAN SHORTLAND (US)

BEST HORROR FILM
THE UNLOCKING by Thomas Matthew Brush (US)
 
BEST SCI-FI FEATURE FILM
BIG BAD WOLF by MARTIN MUNTHE (AUSTRALIA)

BEST SCI-FI SHORT FILM
FROM HERE TO THERE by George Atkinson & Alan Ciechalski (UNITED KINGDOM)

BEST DIRECTOR - FEATURE FILM
MARTY ROBERTS & JIMMY WOMBLE for RUNNING THE BASES (US)
 
BEST DIRECTOR - SHORT FILM
PAT MICHELL for APPLES, ORANGES, LEMONS & LIMES (US)

BEST 1ST TIME DIRECTOR - FEATURE FILM
DEVIN SHANE HYLTON for THE REPAIRMAN (US)

BEST 1ST TIME DIRECTOR – SHORT FILM
LAURA DARAGO for RIFT (HUNGARY)
 
BEST ACTOR – FEATURE FILM
JOE ESTEVEZ for FANGS VS SPURS (US)
 
BEST ACTOR -SHORT FILM
COLMAN DOMINGO for NORTH STAR (US)
 
BEST ACTRESS – FEATURE FILM
GIGI ORSILLO for RUNNING THE BASES (US)
 
BEST ACTRESS – SHORT FILM
AUDREY WASILEWSKI for NORTH STAR (US)
 
BEST SUPPORTING ACTOR – FEATURE FILM
KEVIN DAVEY for FEBRUARY’S DOG (US)
 
BEST SUPPORTING ACTOR – SHORT FILM
JAY KRYMIS for BLIND FAITH (US)
 
BEST SUPPORTING ACTRESS – FEATURE FILM
FIONA REID for CHATEAU LAURIER (CANADA)
 
BEST SUPPORTING ACTRESS – SHORT FILM
SANDRA BASKIN for KILLING IRMA (US)
 
BEST CINEMATOGRAPHY – FEATURE FILM
SUREN TADEVOSYAN for IT’S SPRING…(ARMENIA)
 
BEST CINEMATOGRAPHY – SHORT FILM
BARRY MARKOWITZ for QUEER FISH IN GOD’S WAITING ROOM (US)
 
BEST EDITING
CHRISTOPHER M. ALLPORT, ISMAEL LOTZ, ROBERT J. MACCOLL for EMILY OR OSCAR? (US)
 
BEST SCORE
ARMEN ELBERT for IT’S SPRING…(ARMENIA)
 
BEST COSTUMES
MELISSA BESSEY for CHATEAU LAURIER (CANADA)

HONORABLE MENTION EDITING
LON STRICKLAND for BILLY KILLS THE INTERTNET
​​

cpiff bof 11x14 poster.jpg

Click HERE to watch our nominees trailers.

bottom of page